Forum www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl Strona Główna www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl
Twierdza i Dawny Garnizon Poznań
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM poleca
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz / Kalendarz 2014
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nosferatu
podporucznikDołączył: 19 Mar 2010
Posty: 363
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Powiat Poznański
Płeć: M

PostWysłany: Sob 8:39, 22 Mar 2014    Temat postu:

Profesor Pilarczyk we wprowadzeniu stwierdził, że niektóre z tych prelekcji mogą zostać wydane przez ZHW w ich zeszytach. Jeżeli by kto pytał, to na pochwałę zasługują:

1) Popławski
2) Lorek
3) Głuszek
4) Stiller

Ponadto, na uwagę (i oszlifowanie) zasługują:
Lewkowicz
Hajder
Kolouszek
Kotecki
Ozgowicz
Gruszka
Kłoskowski


Moje opinie:

- prof. dr hab. Jerzy Stiller - "Zbąszyń, zapomniana twierdza" - podobno profesor to już wałkuje od dawna, ale ja słyszałem pierwszy raz i jest dobre.
- dr Paweł Głuszek - "Aktywna obrona grodu średniowiecznego na przykładzie oblężenia Poznania w 1146 r. przez wojska Władysława II Wygnańca" - temat znany i opisywany, niewiele nowego można wnieść, mimo to wykład był poprawny merytorycznie. Autor opisał oblężenie tak, aby stało się tłem dla rozważań o obronie pasywnej i aktywnej - dlatego prelekcja warta uwagi.
- Stanisław Kolouszek - "Ogrzewanie i wentylacja zmodernizowanych schronów piechoty Twierdzy Wrocław-przyczynek do poznania wyposażenia obiektów fortyfikacji niemieckiej na przełomie XIX i XX wieku" - dobre, ale bardzo szczegółowe (czasami może to być wada, a czasem zaleta), autor dobrze przygotowany.
- Janusz Pokrzywnicki - "Bliskie spotkanie z XVIII wiecznym pruskim fortyfikatorem Paulem von Gontzenbach am Berge" - notka biograficzna, ciekawostka.
- Jan Bitner - "Najstarszy znany system fortyfikacyjny świata: Jerycho od neolitu do wczesnej epoki brązu" - oględne, autor niepotrzebnie dał się niepotrzebnie w dyskusji zapędzić w wątpliwości, czy mury i wieże nie są czasem obiektem kultowym?!?!
- Roman Deiksler - "Podbój Jerozolimy przez Babilończyków w VI w. p.n.e." - dostateczne, o oblężeniach niewiele, omówione z lekka fortyfikacje samej Jerozolimy należy zapisać na plus, raczej omówienie sytuacji politycznej z tamtego okresu.
- Krzysztof Żabierek - "Castrum jako system obronny w Imperium Rzymskim" - słabe, nie dowiedziałem się niczego nowego, układ wewnętrzny obozu nie został omówiony, zbyt ogólne i niekonkretne.
- Artur Lewkowicz - "Oblężenie Alezji w 52 roku p.n.e." - zaledwie poprawne, choć temat mógłby stać się dla autora podstawą do wyrażenia paru refleksji na temat rzymskiej wojny pozycyjnej, z której Rzymianie słynęli.
- Oskar Hajder - "Duńskie grody kołowe Haralda Sinozębego" - mogło być nieco lepsze, zawierało dostępne informacje na temat tego typu grodów, zabrakło refleksji typu: po co, na co, dlaczego. w takiej prelekcji akurat autor mógłby zaszaleć i trochę pointerpretować!
- Wojciech Lorek - "Oblężenie Château Gaillard w 1203-1204, czyli Zuch na glinianych nogach" - zasługuje na wyróżnienie, autor opisał budowę zamku w sposób "systemowy", czyli wyjaśnił, po co i dlaczego, dlaczego tam, jakie były zadania tej fortyfikacji, przebieg budowy i przebieg oblężenia. Można było się dowiedzieć, na czym polegały średniowieczne systemy fortyfikacyjne, w którym główną rolę odgrywały zamki, zameczki, zapory rzeczne itp.
- Jacek Szymoniak - "Zdobycie Poznania przez konfederatów tarnogrodzkich w 1716 roku" - poprawne, wywiązała się ciekawa dyskusja na temat zdobywania fortyfikacji miejskich przez jazdę prawie nieregularną.
- Dawid Gralik - "Oblężenie Gdańska w 1807 roku" - zabrakło refleksji "systemowej" czyli nad specyfiką obrony i zdobywania twierdz nadmorskich, z możliwością odsieczy drogą wodną. W tym wypadku odsiecz drogą morską była, a twierdza i tak musiała skapitulować!
- Łukasz Ozgowicz- "Twierdza Zamość i jego rola strategiczna w okresie powstania listopadowego" - trochę jeszcze zabrakło pracy z mapami (choć były) i wyjaśnienia, dlaczego ta twierdza stała się taka ważna pomiędzy XVII i XIX wiekami. Usłyszałem jednak ciekawą refleksję autora, że jak ktoś budował miasto w samym środku terytoriów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, to je fortyfikował solidnie, a fortyfikacje przydawały się wielokrotnie w ciągu następnych 200 lat. I właśnie świadczy to o tym, jak słabym wojskowo państwem była nasza I RP
- mgr Lesław Zbieranek - "Organizacja obrony Sewastopola w latach 1854-55 jako wzór dla systemów obronnych przełomu XIX i XX wieku" - sposób prezentacji był pomyłką, autor zachowywał się całkowicie nieprofesjonalnie i na granicy lekceważenia audytorium, a temat był ciekawy. Autor prawie dotarł do refleksji o charakterze systemowym, ale bałaganiarski sposób przedstawienia zakrył to, co było ważne.
- Piotr Kotecki - "Archiwalia z Geheimes Staatsarchiv, jako źródło wiedzy o poznańskich fortyfikacjach z XIX. wieku" - solidne.
- Krzysztof Kłoskowski - "Budowa, rozwój i wykorzystanie – forty pośrednie nowego typu wczoraj i dziś" - poprawne , choć wywołało dyskusję, ale skupiało się na fortach poznańskich, a tytuł pretendował do omówienia w ogóle tej formy (zwischenwerk).
- mgr Piotr Popławski - "Fortyfikacje odcinka Nowogród 1939" - zdecydowanie perełka wśród prelekcji, autor świetnie przygotowany specjalista, prelekcja mówiła nareszcie o systemie obronnym polskich fortyfikacji nadrzecznych nad Narwią i Bobrem.
- mgr Katarzyna Gruszka - "Tunele i fortyfikacje Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego oraz Wietnamskiej Armii Ludowej w wojnie w Wietnamie" - ciekawe i solidnie zrobione, zasługiwało na uwagę, prawie wypełniało normę, czyli mówiło o systemie!
- Damian Dutkiewicz - "Umocnienia Zimnej Wojny" - nieporozumienie, bo był to fotograficzny przegląd kilkunastu obiektów z całego świata, podany bez składu i ładu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez nosferatu dnia Sob 9:17, 22 Mar 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
major Misiaczek
pułkownikDołączył: 16 Mar 2010
Posty: 1395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ułan Poznański św. Marcin
Płeć: M

PostWysłany: Śro 12:13, 21 Maj 2014    Temat postu:

Sekcja ma zaszczyt zaprosić na XV Spotkanie Sekcji. Odbędzie się ono w czwartek 22 maja o godzinie 18:30 w sali 109 Wydziału Historycznego UAM. Wygłoszone zostaną dwa referaty :
-" Relikty niemieckich umocnień z okresu II W.Ś. w Poznaniu i okolicach" - Piotr Kotecki
- „Musztrowano nas każdego dnia”: Szkolenie konfederackiej piechoty
na wschodnim teatrze działań wojny secesyjnej (1861-1865) - mgr Juliusz Tomczak

Serdecznie Zapraszamy !!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
major Misiaczek
pułkownikDołączył: 16 Mar 2010
Posty: 1395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ułan Poznański św. Marcin
Płeć: M

PostWysłany: Wto 16:15, 04 Lis 2014    Temat postu:

Już w środę 5 listopada b.r. o godzinie 17:00
DS Jowita UAM ul. Zwierzyniecka 7 Poznań sala 117/118

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza na debatę wokół najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza pt. "Jakie piękne samobójstwo". W dyskusji wezmą udział autor publikacji - Rafał Ziemkiewicz oraz prof. Marek Kornat (PAN) - historyk, sowietolog, publicysta, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Spotkanie odbywa się w ramach ogólnopolskiego cyklu debat z Rafałem Ziemkiewiczem organizowanego przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. [link widoczny dla zalogowanych]

Organizator: Studenci dla Rzeczypospolitej
Partner: Fundacja Niepodległości.
Patroni medialni: Tygodnik Do Rzeczy, Telewizja Republika, Historia.org.pl

W "Jakie piękne samobójstwo" Rafał Ziemkiewicz forsuje między innymi tezę, że do polskiej hekatomby II wojny światowej przyczyniła się nie tylko błędna polityka zagraniczna rządu, lecz wręcz cały klimat intelektualny II RP zdominowany przez obóz sanacyjny. Podczas rozmowy z gośćmi zamierzamy skonfrontować krytykę jakiej R. Ziemkiewicz poddaje rządy pułkowników, a szczególnie wysiłki ministra Becka, ze znacznie bardziej wyważoną oceną proponowaną przez M. Kornata. Zamierzamy zapytać o racjonalność przesłanek, które legły u podstaw kluczowych założeń polskiej polityki zagranicznej w latach 1938-1939, szczególnie o funkcjonowanie sojuszu z Francją, szanse na realizację idei Międzymorza oraz konflikt z Czechosłowacją na tle relacji polsko-niemieckich. Jednym z głównych założeń książki Ziemkiewicza jest przekonanie, że władze polskie w znacznej mierze zlekceważyły zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego. Postawimy więc pytanie o to, na ile możliwe jest zrekonstruowanie wiedzy ówczesnych polityków – polskich i zachodnich – o intencjach Stalina oraz poprosimy naszych gości o próbę interpretacji poczynań Warszawy względem Kremla w przededniu II wojny światowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
major Misiaczek
pułkownikDołączył: 16 Mar 2010
Posty: 1395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ułan Poznański św. Marcin
Płeć: M

PostWysłany: Wto 16:19, 04 Lis 2014    Temat postu:

A tu kompletny zapis jednego z poprzednich spotkań z tego cyklu: https://www.youtube.com/watch?v=onYJr-5tdQ4
Tu akurat Ziemkiewicz kontra Żurawski vel Grajewski.
Ja się wybieram!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
major Misiaczek
pułkownikDołączył: 16 Mar 2010
Posty: 1395
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ułan Poznański św. Marcin
Płeć: M

PostWysłany: Sob 15:16, 13 Gru 2014    Temat postu:

A tu piękne stanowisko Piotra Gursztyna w sprawie książki Rafała Ziemkiewicza. Warto przeczytać:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl Strona Główna -> Kalendarz / Kalendarz 2014 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin